Prečo som sa stala realitný maklér.

Nieje realitka ako realitka.

Prečo som sa stala realitnou maklérkou?

 

Jednoduchá odpoveď - z vlastnej skúsenosti predaja svojho bytu.

 

Z dôvodu, že som bola veľmi pracovne vyťažená a uvedomovala som si, že ak inzerát podám na vlastnú päsť, tak ma čaká nespočetné množstvo telefonátov, obhliadok a vybavovačiek. Rozhodla som sa, že tieto všetky náležitosti, stavím na realitnú kanceláriu.

 

Všetko prebiehalo skvele, presne podľa mojich predstáv. Pozor - iba na začiatku.

Fotenie, zmluva - podotýkam exkluzívna.

O môj byt bol veľký záujem. Pre ozrejmenie - dohoda znela, že byt predám do 3 mesiacov. Čo vám poviem - finančne zložitá situácia.

 

Prvý mesiac: spokojnosť.

Druhý mesiac: realitka stavila iba na jedného klienta.

Ten na záver po vybavení úveru, odstúpil - vraj stratil zamestnanie - pochopiteľné. Strata môjho času. Od vtedy sa nedialo nič.

Mesiac tretí: Neustále som maklérku musela kontaktovať, čo sa deje, kde je problém?

Nekonečné sľuby, že máme veľa klientov a začnú obhliadky. Ak aj bola obhliadka, tak informovanosť  žiadna. Neozvala sa. Čas sa krátil, nervozita stúpala. Veď som si chcela zaplatiť exkluzivitu a neriešila som ich províziu, pre svoj pokoj. Samozrejme byt sa nepredal, a pritom bol v úžasnej lokalite a cena bola primeraná. Po dlhom boji som vypovedala zmluvu. Koľko mojich síl ma to stálo, nebudem radšej popisovať.

Záver? Rozhodla som sa na základe vlastných skúseností vstúpiť do sveta realitných maklérov.

Byt som predala do týždňa, bez problémov.

V prvom rade som si uvedomila, že ak chcete takúto prácu robiť, tak vám nemôže ísť, len o províziu z predaja, ale určite by ste sa mali zaujímať, aj o to, s akým klientom jednáte. Dobrý maklér môže byť upravený od hlavy až po päty, ale musí byť aj dobrým psychológom, ktorý robí svoju prácu nie len pre províziu, ale hlavne preto, aby sme si zachovali v sebe ľudskosť, spolupatričnosť a ochotu pomôcť.

Silvia Balintová